Delfi Rally Estonia
Fia WRC Autosport

ERC Delfi Rally Estonia tutvustas Rotermanni keskväljakul 28 päeva pärast startiva Euroopa meistrivõistluste etapi plaane

  • Delfi Rally Estonia allkirjastas toetajatega koostöölepingud
  • Eesti rallifännide rõõmuks on stardis Ott Tänak ja Martin Järveoja
  • 28 päeva pärast startival Rally Estonial osalevad nii ERC sarja kui ka Eesti meistrivõistluste parimad
  • Korraldajad on rallisõpradele ette valmistanud enam kui 30 pealtvaatamisala
  • Rally Estonia ametlikul kontserdil Elva keskväljakul astuvad üles 5MIINUST ja Puuluup

Neljapäeval, 6.juunil toimus Tallinnas Rotermanni kvartali keskväljakul tänavuse ERC Delfi Rally Estonia ametlik pressikonverents, kus allkirjastati koostöölepingud, tutvustati eesootava Euroopa meistrivõistluste (ERC) etapi plaane ja tegevusi ning vesteldi kodusel tippvõistlusel osalevate Eesti tippudega. Rally Estonia on pärast seitsmeaastast pausi tagasi ERC kalendris ja nelja-aastase vaheaja järel asuvad võistluskeskus ja hooldusala Otepääl Tehvandi Spordikeskuses. Võistluste ava- ja finišipoodium asub juba traditsioonilises paigas Tartu südames, Raekoja platsil. Euroopa meistrivõistluste parimad võistlevad ERC hooaja neljandal etapil Lõuna-Eesti teedel 5.-7. juulini. ERC Delfi Rally Estonia on ka üks juunioride ehk JERC etappidest. Eestis sõidetav ERC etapp pakub sel aastal võistlejatele juba tuttavaid kui ka uusi väljakutseid. Kui Raanitsa ja Karaski katse on jäänud identseks, siis tagasi on maailmameister Martin Järveoja kodulinna Elva linnakatse. Võistluse Power Stage ehk punktikatsena ootab võistlejaid ees uues ja väga tehnilises formaadis Kambja kiiruskatse.  
Kolmandat aastat järjest sõidetakse Delfi Rally Estonia nädalavahetusel ka Eesti autoralli meistrivõistluste etapp, kus sel korral stardis ka EMV9 klassi ehk veoautodega osalejad. Kui ühtekokku sõidetakse ERC Delfi Rally Estonia raames tänavu 14 kiiruskatset, siis Eesti meistrivõistluste punktidele sõidetakse neist kümnel (EMV9 arvestuses kuuel). Lisaks Delfi Rally Estonia korraldajatele said tänasel pressikonverentsil sõna ka paljud Eesti rallitipud, kes kodusel ERC etapil juba 28 päeva pärast Euroopa parimatega koos võistlustulle minemas – Ott Tänak, Georg Linnamäe, Robert Virves, Romet Jürgenson, Jaspar Vaher, Patrick Enok, Karl-Markus Sei ja Joosep Ralf Nõgene. 

Ott Tänak ja Martin Järveoja valmistuvad koduteedel Läti ja Soome MM-rallideks

Möödunud nädalavahetusel Sardiinias karjääri 20. MM-ralli võitnud Ott Tänak ja Martin Järveoja stardivad kodusel Delfi Rally Estonial Eesti meistrivõistluste arvestuses. MM-arvestuse teised mehed võistlevad koduteedel Hyundai i20 N Rally1 autol ja nende eesmärgiks on koos Hyundai meeskonnaga valmistuda Läti ja Soome MM-rallideks.
Ott Tänak, 2019. aasta maailmameister: "Esimesed kolm neli selle hooaja rallit ei olnud hoogu ja stabiilsust. Peale seda on klotsid hakanud rohkem kokku sobituma ja viimased rallid on olnud positiivsemad. Eks näis, mis aasta edasi toob. Kogu sport on uuenduste keerises ja loodetavasti siit koorub midagi huvitavat välja ja tuleb mingi järgmine samm. Sport sisimas on väga adrenaliinirohke ja palju actionit. See on see, mis tegelikult inimestele meeldib. Rally Estonia on juba aastaid olnud uue ajatsükli eestvedajaks ja Rally Estonia on alati olnud eeskujuks kogu sarjas kõigile. Minu kõige positiivsem emotsioon Rally Estoniaga on esimese aasta (WRC 2020) võit. Peale seda pole jällegi klotsid mingil põhjusel kokku sobinud. See on see, mis loodetavasti tulevikus õnnestub muuta ja uuesti võita.“ 

Eesti tippudele pakuvad tulist konkurentsi Euroopa meister Hayden Paddon ja kahekordne Rally Estonia võitja Mads Østberg

Euroopa autoralli meistrivõistluste hooaeg sai aprillis alguse Ungaris sõidetud kruusaetapiga ja sari jätkus maikuu alguses Kanaari saartel toimunud asfaldirallil. Enne järgmisel nädalal Rootsis sõidetavat hooaja kolmandat etappi on etapivõite jagunud kahele võistluspaarile ja üldarvestuse punkte on kogunud koguni 24 võistluspaari. Paljud nendest on stardis ka juuli esimesel nädalavahetusel Otepää ümbruses sõidetaval ERC Delfi Rally Estonial, eesotsas valitsevate Euroopa meistrite Hayden Paddoni / John Kennardi ja kahekordse Rally Estonia võitja Mads Østbergiga, kelle kõrval võtab koha sisse Patrick Barth. Kodustest tippudest loodavad koduteedel hästi esineda ka tänasel pressikonverentsil osalenud Georg Linnamäe ja Robert Virves.
RedGrey meeskonna piloot Georg Linnamäe: “Ma arvan, et hooaeg algas väga positiivselt ja halva õnne tõttu pole viimased kolm õnnestunud. Hoog on olnud okei ja läheme positiivselt edasi. Rally Estoinal läheme sel aastal võitu püüdma. Eelmine aasta oli hoog hea ja auto on ka sel aastal väga hea.“ 
ERC Junior klassis, kus hooaja avaetapil võtsid poodiumikoha Jaspar Vaher / Sander Pruul ja teisel etapil said seitsmenda koha Karl-Markus Sei / Martin Leotoots, on starti tulemas üldarvestuse liidrid Mille Johansson / Johan Grönvall.

Pealtvaatajaid ootab enam kui 30 pealtvaatamisala ja ametlikul kontserdil Elva linna keskväljakul astuvad üles 5MIINUST ja Puuluup

ERC Delfi Rally Estonial ootab rallisõpru sel aastal enam kui 30 pealtvaatamisala, mis jagunevad kahe eri tüübi vahel – AREEN ja AREA. Erinevaid võimalusi peaks olema küllaga nii mugavamat vaatamist eelistavatele pereinimestele kui ka tõsistele rallifännidele ja samuti ka mootorratta või karavaniga tulijatele. Tehvandi Spordikeskuses ootab pealtvaatajaid nii ERC kui ka Eesti meistrivõistlustel osalejate ja meeskondadega hoolduspark, mis on avatud kõigil kolmel päeval ning sissepääs on TASUTA.
Delfi Rally Estonia adrenaliinirohke rallinädalavahetus saab alguse reedel, 5.juulil Tartu kesklinnas asuval Raekoja Platsil, kus toimub suurejooneline avatseremoonia ning stardipoodium. Sama päeva hommikul sõidetakse Otepää vallas ka kvalifikatsioonikatse. Stardipoodiumile järgneb reedeõhtune kiiruskatse Raadi mõisapargis.
Laupäeva, 6.juuli kiiruskatsed kulgevad Kambja, Kanepi, Otepää ja Elva valla teedel. Rally Estonia nädalavahetuse teisel õhtul toimub Elva keskväljakul ERC Delfi Rally Estonia ametlik kontsert, kus astuvad üles 5MIINUST ja Puuluup. Pühapäeval, 7.juulil sõidab Euroopa paremik taas Kanepi, Kambja ja Otepää teedel. ERC adrenaliinirohke nädalavahetus lõpeb finišipoodiumiga Tartu Raekoja platsil.
Delfi Rally Estonialt ei puudu ka traditsioonilised fännitooted ning tänavu leiab valikust rallifännide poolt oodatud põhikollektsiooni ja samuti ka rohkem vabaaja suunitlusega erikollektsiooni. Koostöös Sportlandiga on Delfi Rally Estonia fännitooted olnud juba algusaastatest väga kõrgel tasemel ning uhiuus kollektsioon on juba peagi saadaval Sportlandi e-poes, suuremates kauplustes ning muidugi ka üritusel kohapeal.
ERC Delfi Rally Estonia ametlik ralliajakiri, mis sisaldab kiiruskatsete ja pealtvaatamisalade infot ning palju muud põnevat, on tänasest müügil Circle K jaamades üle Eesti ning digiversioon on alates 17. juunist kättesaadav Delfi keskkonnas. 
ERC Delfi Rally Estonia direktor Urmo Aava: “Miks meile korraldajana meeldib ERC on see, et selles sarjas on Rally2 autoga võimalik ERC Delfi Rally Estonia võita. Kui me vaatame kui paljudel eestlastel on võimalus kas siis enda või renditud Rally2 autoga tulla võistlema, siis neid sõitjaid ma julgeks öelda on rohkem, kui kolm. Samuti on eestlastel väga head võiduvõimalused Rally3 ja Rally4 autode klassides, kus starti tulemas mitmed andekad Eesti noored.  Ehk eestlastel on ERC sarjas palju suurem võimalus rallit võita ja fännidel rohkem omadele kaasa elada. Ootame ERC arvestuses starti ligikaudu 60 ekipaaži ja Eesti meistrivõistluste ning karika arvestuses samapalju. Ralli oma olemuselt on aktaktiivne spordiala, mis pakub mitmete päevade jooksul adrenaliini ja emotsiooni. On paras aeg planeerida oma puhkus ja tulla Tartusse ja Lõuna-Eestisse omadele ja teistele rallimaailma tippudele kaasa elama.“

ERC Delfi Rally Estonia 2024 sõidetakse Tartu, Otepää ja Lõuna-Eesti teedel 5.-7. juulini. Kokku ootab võistlejaid 14 kiirukatset ja ralli kogupikkuseks on 187,64 kilomeetrit. Rallipassid, päevapassid ja VIP passid on müügil Rally Estonia kodulehel ja Piletitaskus.

Foto: Karli Saul.